13 lipca 2020

Co kryje się pod tajemniczym symbolem E?

Co kryje się pod tajemniczym symbolem E?

W dzisiejszych czasach żywność uległa znacznej zmianie i nikogo już nie dziwią ogólnodostępne wyroby wzbogacone substancjami dodatkowymi.
Walka o konsumenta jest coraz bardziej zacięta. Producenci coraz bardziej konkurują między sobą, co skutkuje tym, że produkty prześcigają się walorami smakowymi i zapachowymi, mają coraz dłuższą datę ważności, przybierają nawet różne kolory i kształty. Żywność jest zdecydowanie dużo bardziej przetworzona, a związki chemiczne dodawane są wręcz masowo. Jednocześnie konsumenci są coraz bardziej świadomi i chętni do spożywania zdrowej, a przede wszystkim bezpiecznej żywności.

Jak zatem ocenić, co rzeczywiście jest szkodliwe?

W obliczu wszechobecnych i wykluczających się informacji rzetelna ocena bezpieczeństwa stosowania dodatków do żywności może wydawać się bardzo trudna.

Co kryje się pod tajemniczym symbolem E?


To dodatki chemiczne, które są odpowiedzialne głównie za smak, wygląd i trwałość żywności. W składzie większości produktów spożywczych na stałe już zagościły m.in:

  • konserwanty odpowiedzialne za hamowanie rozwoju drobnoustrojów,
  • przeciwutleniacze, które powstrzymują procesy utleniania składników żywności,
  • regulatory kwasowości mające na celu nie tylko nadanie smaku, ale również ograniczające rozwój bakterii i działające na rozwój procesów enzymatycznych,
  • barwniki odpowiedzialne za wzmocnienie lub nadanie konkretnej barwy produktom,
  • substancje smakowe,
  • substancje zapachowe,
  • substancje słodzące,
  • substancje zagęszczające i żelujące,
  • emulgatory,
  • substancje przeciwdziałające zbrylaniu.


Mimo, że większość z tych dodatków budzi sporo kontrowersji, nie wszystkie z nich mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Substancje mogą być naturalne lub syntetyczne. Litera “E” na opakowaniu oznacza, że substancje nie występują samodzielne i są dodane do żywności podczas produkcji, a każda nowa substancja musi być sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa dla konsumentów. Dlatego zanim zostanie użyta, musi uzyskać odpowiednią opinię i atest Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Jednak musimy pamiętać, że wiele z tych substancji może powodować problemy zdrowotne, tj.: reakcje alergiczne, w tym astmę, dolegliwości żołądkowe, zapalenia skóry, katar sienny, a także migrenę czy nadwrażliwość sensoryczną.

Odpowiednio skomponowana dieta odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu i wpływa na odporność i stan zdrowia. Może spowalniać postępy choroby, łagodzić jej przebieg lub całkowicie eliminować skutki uboczne.

Warto jest więc szczególnie zadbać o swoją dietę, a jeśli nie masz czasu na czytanie etykiet, zrobimy to za Ciebie.

Masz wybór!
My food. Your food, your choice.