15 lutego 2021

Posiłek potreningowy - co powinien zawierać i czemu on służy?

Posiłek potreningowy - co powinien zawierać i czemu on służy?

Aby ćwiczenia i odchudzanie szły w parze należy sobie uświadomić, że trening nie kończy zaraz po tym jak przestaniemy się poruszać. Bardzo ważną kwestią jest przygotowanie i spożycie odpowiedniego posiłku przed jak i również po ćwiczeniach. Podstawą jest także odpowiednio dobrana, zdrowa dieta. 

 

Co powinien zawierać posiłek potreningowy?

 

Przede wszystkim wiele osób zastanawia się czy powinno się jeść po treningu i co powinno wówczas znaleźć się na talerzu. Odpowiedź jest jednoznaczna - tak, oczywiście, nawet jest to wskazane. Treningi wyczerpują organizm, który następnie musi uzupełnić zapasy energii i pozwolić nam się zregenerować. Jednak co powinno znajdować się w posiłku potreningowym jest zależne od tego jaki to jest rodzaj treningu (np. siłowy, cardio):

 

  • posiłek po treningu cardio - powinien zawierać węglowodany z uwagi na większe nastawienie mięśni na odzyskanie zużytej energii. Takie danie ma się składać z cukrów prostych i złożonych. Najprostszym sposobem jest jedzenie owoców (cukrów prostych) z dodatkiem owsianki (cukry złożone) i np. popić szklanką mleka. 
  • posiłek po treningu siłowym - koniecznie musi posiadać w sobie białko, które jest potrzebne do odbudowy uszkodzonych włókien mięśni i do ich przyrostu. Białko znajdziemy w nabiale i mięsie. Takim przykładowym posiłkiem potreningowym może być omlet. 

 

 

Niektóre teorie mówią, że muszą być to produkty wyłącznie chude, jednak nie należy się obawiać tłuszczy. Są one również potrzebne w prawidłowo zbilansowanej diecie, trzeba jednakże wiedzieć, ile i kiedy je spożywać. Nie ma nic niepokojącego w tym, że akurat w posiłku potreningowym znajdzie się produkt będący źródłem lekkostrawnego tłuszczu. Takimi produktami są np. nabiał, olej MCT, jaja lub tłuste ryby. 

 

Jedzenie po aktywności fizycznej a odległość czasowa

 

Nie jest powiedziane, że od razu po treningu powinno się zjadać posiłek. Jeśli mamy ochotę możemy odczekać tyle czasu, ile nam jest potrzebne, po prostu kiedy organizm da znać, że jesteśmy głodni.

Przed treningiem najlepiej jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym, aby zapewnić sobie energię na cały czas aktywności. Natomiast po wysiłku można spokojnie przekąsić coś o wysokim indeksie glikemicznym, co spowoduje uzupełnienie niedoboru energii naszego organizmu. 

 

Co można jeść po posiłku żeby schudnąć?

 

Dużo jest rozważań na temat tego, co można jeść po treningu, aby nadal chudnąć lub utrzymać pożądaną wagę. Mówi się, że to nie ćwiczenia przyczyniają się do spadku masy a prawidłowa dieta. Wiadomym jest, że spożywanie mniejszej ilości spowoduje automatycznie, że waga będzie spadała przy najmniejszej aktywności fizycznej lub nawet jej braku. 

 

Aby chudnąć należy przede wszystkim określić przy pomocy dietetyka dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, ustalić deficyt kaloryczny i przestrzegać diety. Najlepszym wyborem byłoby, aby  po treningu zaplanować posiłki ułatwiające regenerację . Kaloryczność diety przy chęci schudnięcia powinna być dopełniana posiłkami złożonymi na podstawie białka czyli mięsa czy nabiału. Zagwarantuje to dłuższe uczucie sytości , pozwoli utrzymać masę mięśniową i jednocześnie redukować tkankę tłuszczową.  


 

Posiłki po treningu - wnioski 

 

Podsumowując dochodzimy do wniosku, że posiłek potreningowy powinien być częścią naszego planu żywieniowego. Aktywność fizyczna  to pierwsza strona medalu, druga zaś to odpowiednia dieta. Zatem spożywanie posiłku po ćwiczeniach powinno być wplecione w codzienną dietę. Należy również zadbać o prawidłowy dobór węglowodanów, tłuszczu i białka, warto wówczas skorzystać z porady dietetyka lub gotowych cateringów dietetycznych. Dzięki umiejętnie dobranej diecie i wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń  możemy liczyć na pozytywne efekty w walce nadprogramowymi kilogramami i zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

 
 

 

Catering dietetyczny taki jak lubisz! Wybieraj codziennie dania w naszym cateringu dietetycznym.

 

Zamów online