19 kwietnia 2021

Wszystko o metabolizmie

Wszystko o metabolizmie

Czym tak naprawdę jest metabolizm?

Metabolizm to ogół procesów w naszym organizmie, podczas których dochodzi do przemian energetycznych. Tempo przemian metabolicznych, które zachodzą w organizmie człowieka posiada kluczowe znaczenie dla walki z nadmiarem zbędnych kilogramów. Proces ten uzależniony jest głównie od ilości dostarczanych kalorii w ciągu doby. W zależności od tego ile ich dostarczamy, rozpoczynamy proces gubienia lub dobijania wagi, może też ona stać w miejscu. Musimy jednak pamiętać, że dostarczanie zbyt małej ilości kalorii spowalnia nasz metabolizm w celu gromadzenia zapasów energetycznych. Metabolizm jest procesem odbywającym się w komórkach naszego ciała. To w nich odbywa się prawdziwa przemiana materii, więc pomimo powszechnych stwierdzeń, metabolizm nie jest sam w sobie procesem szybkiego spalania tłuszczu, czy nadmiaru kalorii.

 

Czy można jakoś przyspieszyć procesy metaboliczne w organizmie?

Dieta jest kluczowym elementem każdego rodzaju odchudzania, podstawą bez której nie damy rady odpowiednio rozpocząć tego procesu. Tempo metabolizmu jest również istotnym aspektem, więc skupmy się na tym, czy można je jakkolwiek przyspieszyć.

Sposobów jest wiele, jednak radzimy unikać niepewnych suplementów diety, a postawić na proste i sprawdzone składniki.

Po pierwsze ograniczenie stresu jest bardzo istotne w kontrolowaniu swojego metabolizmu. Stres często powoduje podjadanie lub w drugą stronę – maksymalne ograniczenie jedzenia, poprzez nerwowe skurcze żołądka.

Ostre przyprawy – dodają smaku potrawom, ale mają również wpływ na podnoszenie temperatury ciała, co powoduje szybsze tempo przemiany materii w organizmie i pomaga utracić zbędne kalorie. Warto dodawać przyprawy lub same ostre papryczki (chilli, jalapeno) do potraw, jeśli zależy nam na popchnięciu pracy naszego metabolizmu do przodu.

Również kofeina zawarta w kawie pozwala przyspieszyć ten proces nawet na kilka godzin. Kawę możecie pić przed treningiem lub w ciągu dnia, jednak unikajcie przy tym cukru i mleka – nadrabiacie w ten sposób kalorie, które przecież chcemy spalić, a nie podwyższyć. Jeśli nie jesteś fanem kawy, możesz ją zastąpić zieloną herbatą do posiłku, która dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn, zamiast zwykłych napojów czy czarnych herbat.

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest wyjątkowo ważne podczas próby przyspieszania metabolizmu, ponieważ bierze ona czynny udział w procesach przemiany materii. Picie min. 1,5 l wody dziennie powinno być podstawą naszego żywienia, najlepiej żeby to była woda mineralna i niegazowana.

Sen jest kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na nasze przemiany metaboliczne. Jeśli nie uda nam się wyspać i przejść przez fazę głębokiego snu w ciągu nocy, nasz organizm działa wolniej, przez co wolniej trawi dostarczane mu jedzenie. Możemy wspomóc działania metabolizmu, kładąc się najwcześniej 2 godziny po jedzeniu lub zrobić sobie 10 minut treningu rozluźniającego i rozciągającego przed snem.

Tryb treningów też może nam pomóc. Zmiany ćwiczeń, ich tempa oraz szybkości wykonywania pozwalają przyspieszyć spalanie kalorii, przy czym w naturalny sposób również metabolizm.

 

Czy zawsze mogę kontrolować metabolizm?

Niestety, jak to w życiu bywa, nie na wszystko mamy wpływ. Z wiekiem potrzebujemy mniejszej ilości energii, więc metabolizm również jest wolniejszy. To tempo spada często nawet o procent lub dwa rocznie i nie możemy nic z tym zrobić. Poziom przemiany materii jest zależny od „relacji” beztłuszczowej masy ciała z tłuszczową. Ta beztłuszczowa to między innymi organy, takie jak wątroba, nerki czy same mięśnie. Wraz z upływem lat, te organy się zmniejszają, przez co potrzebują mniejszej dawki kalorii, czyli również mniejszej ilości dostarczanej zewnętrznie energii.

 

Choroby metaboliczne

Pod hasłem chorób metabolicznych, znanych też jako choroby zależne od diety, znajdziemy między innymi:

-cukrzycę

-zaburzenia lipidowe

-osteoporozę

Cukrzyca w ogólnym pojęciu jest grupą zaburzeń metabolicznych, które charakteryzuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi, lub zaburzoną aktywnością insuliny. Cukrzycę w większości przypadków leczy się poprzez insulinoterapię, jednak podczas jej początków, a później przez cały czas trwania choroby, należy pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie, z ograniczeniem cukrów prostych, natomiast z produktami, które zawierają dużą ilość błonnika.

Zaburzenia lipidowe to nieprawidłowe stężenie różnych frakcji cholesterolu, czyli tłuszczu we krwi. Sprawdza się to za pomocą lipidogramu, jednego z najczęściej zalecanych badań laboratoryjnych. Może on wskazać na nieprawidłowości w stylu życia, stanie zdrowia oraz na ryzyko rozwoju chorób w przyszłości. Zaburzenia lipidowe ma około 60 procent dorosłych Polaków, a poziom cholesterolu we krwi rośnie wraz z wiekiem i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w średnim wieku. Za zaburzenia lipidowe odpowiada w dużej mierze niewłaściwa dieta. Chodzi tutaj o nadmiar tłuszczów zwierzęcych, a brak przeciwutleniaczy, czyli owoców i warzyw, które powinny być podstawowym bogactwem każdej diety, oraz tłuszczów roślinnych, bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Dlatego dbajcie o odpowiednie zbilansowanie swoich posiłków i pilnujcie tego, co spożywacie.

Osteoporoza jest chorobą metaboliczną szkieletu. Wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań kości, w tym również złamaniami niskoenergetycznymi, które znane są jako samoistne.  Dotyczy głównie dojrzałych kobiet po menopauzie, choć mężczyźni również mogą na nią chorować. W przypadku tej choroby, najbardziej charakterystyczne jest stopniowe zmniejszanie gęstości tkanki kostnej, przez co jesteśmy bardziej narażeni na wszelkie urazy. Zdarza się tak, że osteoporoza pojawia się w naszym organizmie z naszej winy. Przyczyny, które są od nas zależne to na przykład nieprawidłowa dieta objawiająca się niskim spożyciem wapnia i nadmierną ilością sodu, ale także palenie papierosów, czy brak regularności ćwiczeń lub jakichkolwiek aktywności fizycznych.

 

Metabolizm w pigułce

U każdego z nas metabolizm działa inaczej, wiemy już jak go przyspieszyć i czego unikać, żeby nie doprowadzić do wielu chorób. Mamy też świadomość, jak ważna jest dieta i jak ogromne znaczenie ma jedzenie, które spożywamy na co dzień. Zdecydujmy się na diety, które tworzą ludzie z wiedzą i doświadczeniem, chcąc Wam pomagać w walce o siebie, unikając przy tym niepożądanych skutków.