29 kwietnia 2021

Skrobia oporna. Czym jest i jakie ma znaczenie w naszej diecie?

Skrobia oporna. Czym jest i jakie ma znaczenie w naszej diecie?

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka. Istnieje wiele pojęć, które w procesie dietetycznym zaczynamy poznawać i się do nich stosować, oraz uczyć się jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Dzisiaj chcemy się skupić na węglowodanach znajdujących się w skrobi, procesie ich rozkładania oraz tym, jaki mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

 

Skrobia oporna to po prostu skrobia, która jest odporna na trawienie. Powstaje poprzez poddanie określonych wyrobów pod obróbkę termiczną i tylko w niektórych produktach występuje naturalnie. Zdrowy człowiek nie będzie w stanie jej strawić ani wchłonąć w przewodzie pokarmowym. Jej rozkład następuje dopiero pod koniec całego procesu trawiennego, w jelicie grubym z udziałem urzędujących tam bakterii. Fermentacja skrobi opornej w jelicie powoduje naturalne wytwarzanie kwasu masłowego, który ma za zadanie odżywiać jelito grube. Reszta, z wydzielonych w tym procesie, kwasów tłuszczowych wpływa pozytywnie na przyswajalność wapnia i magnezu w organizmie.

 

Regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta jest absolutną podstawą u osób chorych na cukrzycę. Skrobia jest jednym z głównych składników tego rodzaju diety. Nie ulega ona całkowitemu trawieniu, ponieważ pewne jej frakcje nie ulegają rozpadowi podczas procesu trawiennego lub są jedynie delikatnie naruszone zanim trafią do jelita grubego. Właśnie taką formę skrobi nazywamy skrobią oporną, która jest wyjątkowo istotna w diecie dla cukrzyków.

 

Aby uzyskać skrobię oporną, musimy najpierw wiedzieć gdzie jej szukać. Pewne produkty, które zawierają skrobię, trzeba najpierw ugotować, a potem ostudzić, żeby uzyskać jej pełną wartość. Do takich źródeł skrobi zaliczamy: ziemniaki, ryż brązowy, kaszę, soczewicę i fasolę. Produkty, które zawierają ją w pełni naturalnie i nie trzeba ich w żaden sposób wykańczać to banany w zielonej skórce, kukurydza, a także wypieczony chleb razowy. Chcąc wspomóc wszystkie osoby zmagające się z problemami na tle cukrzycy i korzystające z naszej diety pudełkowej My Food, każdy produkt bogaty w skrobie oporną, zgodnie z ideą, gotujemy, a następnie wystudzamy, aby nie traciły na wartości. Wykorzystywanie jej w żywieniu ma znaczący wpływ dla osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ poprawia wrażliwość tkanek na insulinę, a także wpływa pozytywnie na obniżenie masy ciała.

Jeśli chcemy lepiej poznać występowanie oraz właściwości skrobi opornej, musimy najpierw sobie uświadomić jakie są jej typy, oraz gdzie je znajdziemy.

 

  • Typ I (RS1) – jest zawarta w nieuszkodzonych komórkach roślinnych, takich jak całe ziarna zbóż, czy ugotowane rośliny strączkowe. Jest ona fizycznie niedostępna dla enzymów trawiennych, więc całą drogę do jelita grubego przechodzi w formie całkowicie lub prawie nienaruszonej.
  • Typ II (RS2) – surowa skrobia, która nie ulega trawieniu, ponieważ jej typ budowy na to nie pozwala. Znajdziemy ją w niedojrzałych bananach, surowych produktach zbożowych i w surowych ziemniakach.
  • Typ III (RS3) – jest to skrobia, która została poddana obróbce termicznej, a następnie schłodzona. Tak samo oporna na trawienie, a występuje w wystudzonych, a wcześniej ugotowanych produktach skrobiowych.
  • Typ IV (RS4) – skrobia, która strukturalnie została zmieniona poprzez modyfikację chemiczną bądź fizyczną, odnajdziemy ją w dodatkach żywnościowych (substancje zagęszczające albo tłuszczowe zamienniki).

 

 

Skoro już poznaliśmy czym jest skrobia oporna, gdzie występuje oraz na co wpływa, zastanówmy się komu jest ona faktycznie potrzebna? W zasadzie, każdy skorzysta na wprowadzeniu jej do swojej diety. Jak już udało się nam dowiedzieć, ten składnik bardzo dobrze wpływa na naszą florę bakteryjną w jelitach, a co za tym idzie – pozwala, żeby nasze jelita były odpowiednio odżywione i lepiej pracowały. To może przydać się każdemu z nas, ponieważ dieta w całej swojej okazałości ma mieć dobry wpływ na nasz układ pokarmowy.

 

Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, że po ugotowaniu pewnych wymienionych wcześniej składników, a następnie ich ochłodzeniu poddajemy obniżeniu wartość glikemiczną. Jak wiemy, im wyższa wartość indeksu glikemicznego w żywności, tym większe stężenie cukru we krwi. Skrobia oporna pozwala nam na obniżenie tej wartości przez brak możliwości strawienia jej. Przynosi nam to wiele korzyści, nawet jeśli nie chorujemy na cukrzycę. Szczególnie powinniśmy dbać o to, ile cukru dostarczamy codziennie do naszego organizmu. Jeśli w naszej potrawie jest duży indeks glikemiczny, szybko się on trawi i równie szybko przenika do krwi, co powoduje dużą produkcję insuliny – a tego wolimy uniknąć. Warto też uogólnić, że pieczenie, chłodzenie i ponowne ogrzewanie, a także gotowanie na parze, spowoduje że każdy produkt poddany takim czynnościom będzie posiadał niższą wartość glikemiczną.

 

Czy istnieją inne sposoby na zmniejszenie IG? Okazuje się, że jeszcze trochę ich jest, więc poznajmy je! To dość powszechne i proste możliwości, które mogą pomóc Ci na co dzień w komponowaniu posiłków, a które my stosujemy w naszych przepisach, aby posiłki które oferujemy były zdrowe i dostosowane do potrzeb naszych klientów.

 

  • Dodanie błonnika do posiłku ogranicza wchłanianie glukozy w jelitach, a surówka, czy pokrojone warzywa nie dość, że będą świetnym dodatkiem do potrawy, to dodatkowo obniżą indeks produktów mącznych.
  • Jeśli akurat spożywasz posiłek oparty na dużej ilości węglowodanów, dodaj do niego trochę białka – jogurt, drób czy jaja. Zawarta w węglowodanach skrobia będzie dzięki temu trudniejsza do strawienia, co jest jednoznaczne z obniżeniem IG.
  • Tłuszcz w postaci oliwy z oliwek lub orzechów opóźnia wchłanianie i trawienie węglowodanów, co – jak już wiemy – samoczynnie obniża w pewnym stopniu wartość glikemiczną
  • Im mniejszy stopień rozdrobnienia składników, tym większy indeks glikemiczny. Otręby lub kasze jedzone w całości, a nie w rozdrobnionej formie, będą się trudniej trawić. To samo dotyczy owoców – całość będzie miała niższy indeks, niż ich przetworzona wersja (np. soki).

 

Urozmaicajmy naszą dietę o produkty i składniki, które dają nam dużo dobrego, choć nie zawsze o tym wiemy. Czytajmy, dowiadujmy się, eksperymentujmy. Każdy z nas, ma jakiś swój cel, który chce osiągnąć, a ze wsparciem My Food – jest to dużo łatwiejsze.