12 maja 2021

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Treningi w domowym zaciszu w czasie pandemii to całkiem popularny i aktualny temat, w którym ciągle próbujemy się odnaleźć. Zastanawiamy się z kim ćwiczyć, jak ćwiczyć i czy potrzebujemy jakiegoś specjalnego sprzętu. Z jednej strony chcielibyśmy się ruszyć z domu i pójść na siłownię a z drugiej strony wiemy, że uroki kanapy i netflixa są mocno przyciągające. Niestety siłownie chwilowo stoją bezczynnie, a my uciekamy od tematu włączając swój ulubiony serial. Jednak czasem zapali się w nas jakaś iskierka – i już wiemy, że chcemy zacząć ćwiczyć nawet w domu! Tylko jak? 

 

Przede wszystkim niedługo nadejdzie okres letni i duża część z nas chce zgubić trochę ciałka albo nadbudować mięśnie, które przez domowy zastój miały prawo się schować. Decydujemy się na diety pudełkowe, które oczywiście są podstawą w prawidłowym dbaniu o zdrowie. Dodatkowo w My Food możecie miksować, zmieniać i wybierać posiłki jakie chcecie – a to duże ułatwienie, bo nie chcemy żeby diety nas ograniczały. Ale warto do gotowych już posiłków dodać troszkę aktywności. Będąc na siłowni możemy korzystać z ogromu sprzętów, porad innych osób czy trenerów personalnych. Jeśli nie czujemy się pewnie, możemy podpatrywać jak inni wykonują ćwiczenia. W swoich czterech ścianach jest zdecydowanie trudniej się zmobilizować, zwłaszcza jeśli nie mamy żadnego sprzętu, na którym można pracować. Ale czy bez sprzętu jest tak trudno? Postaramy się opisać dzisiaj, w jaki sposób radzić sobie w domu bez przyrządów do ćwiczeń oraz jakie proste i niedrogie gadżety do ćwiczeń możemy uzupełnić w domowej „siłowni”. 

 

Najpierw pozostaje nam kwestia mobilizacji - jeśli zaczniemy szukać planów treningowych w internecie, musimy też dostosować je w pewien sposób do siebie. Najlepszym a także najłatwiejszym sposobem trenowania w domu, jest wyszukanie trenerów personalnych lub osób zajmujących się treningami zawodowo i z pasji. Nie szukajcie obrazków z dokładnymi treningami – dużo łatwiej będzie zobaczyć jak ktoś wykonuje ćwiczenie niż próbować samemu, korzystając jedynie z opisu. Jeśli nie jesteście pewni jak wykonać konkretne ćwiczenie, obejrzyjcie kilka filmików instruktażowych, żeby później bezproblemowo je wykonywać prawidłowo. Jeśli widzicie filmik z długim i meczącym treningiem – zwolnijcie tempo na początek. Wykonujcie krótsze serie ćwiczeń w trochę wolniejszym czasie i nie zapominajcie o odpoczynku pomiędzy jedną a drugą serią. Gdy za szybko zaczniecie intensywnie trenować, skończy się to bolesnymi zakwasami, które często powodują obniżenie chęci do dalszych treningów.  Żeby tego uniknąć, zacznijcie na początku od treningu cardio, a następnie ćwiczeń rozciągających – pojawią się po nich lekkie zakwasy, ale nie dadzą się one Wam tak we znaki, jak po intensywnym treningu. Musimy pamiętać, że powrót do formy jest stopniowy. Krok za krokiem poprawiamy swoją kondycję i wytrzymałość. Sam początek będzie najtrudniejszy, zawsze najciężej jest zacząć. Proste ćwiczenia cardio, które możecie wykonywać w domu to bieg w miejscu, skakanie na skakance, słynny i niezastąpiony rowerek, przysiady z wyskokiem a także – wchodzenie po schodach. Poświęćcie na początku 20 minut dziennie na ten typ ćwiczeń a następnie 10 minut na ćwiczenia rozciągające. Tutaj jest to proste i przyjemne – stojąc w rozkroku podnoś powoli ręce do góry, głęboko przy tym oddychając. Następnie nie zmieniając pozycji, powoli wykonaj skłon w dół, łapiąc dłońmi za kostki i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Kolejnym ćwiczeniem będzie stanie w większym rozkroku - jedną rękę wysuwamy do góry, a drugą zostawiamy przy ciele i robimy skłony w bok – dla rozciągnięcia mięśni brzucha. Wiele ćwiczeń rozluźniających i rozciągających znajdziecie w internecie. Z reguły są to ćwiczenia trwające kilka minut, po których Wasze ciało dużo łatwiej będzie znosić poprzedni wysiłek. 

 

W momencie, kiedy przejdziecie do etapu wykonywania ćwiczeń na konkretne partie ciała i odszukacie odpowiednie dla siebie treningi, zrozumiecie, że do fajnych i ciekawych ćwiczeń nie zawsze jest potrzebny sprzęt. Do domowych treningów możemy wykorzystywać krzesła, schodki, butelki z wodą (np. do ćwiczeń siłowych). Wszystko co nam przyjdzie do głowy, może być wsparciem w naszym powrocie do formy. Z czasem, wyrabiając już sobie pewne praktyki ćwiczeń, będziemy mogli sami sobie układać dni, rodzaje treningów i ćwiczeń a także sposób w jaki je wykonujemy. Leci Twój ulubiony serial albo film, którego dawno nie oglądałeś? Śmiało, włącz go a swój indywidualny trening wykonaj przed telewizorem lub laptopem. Możesz połączyć dwa w jednym a wysiłek fizyczny będzie dodatkową przyjemnością. Przy okazji ten sposób ćwiczeń pomoże Ci w doskonaleniu podzielności uwagi. 

Jeśli spodobało Wam się zrobienie swojej osobistej siłowni w domu, możecie dokupić kilka prostych, dodatkowych sprzętów dzięki którym będziecie mogli wykonywać dokładniejsze i bardziej zaawansowane treningi. Wszelkie gadżety treningowe polecamy kupować w sprawdzonych sklepach sportowych. Ceny wahają się w zależności od sprzedawców, natomiast na rynku znajdziemy wiele alternatyw a także porównywarki ofert. 

 

Proste przyrządy, które mogą się przydać w treningu domowym to:

  • hantle (wagę dobieramy indywidualnie do swoich potrzeb)
  • drążek rozporowy (w większości korzystają z niego panowie, ale istnieje wiele ciekawych ćwiczeń, w których możemy go wykorzystać)
  • skakanka (wróćmy do czasów dzieciństwa i wykorzystajmy pełne możliwości ukochanej skakanki)
  • gumy oporowe (bardzo przydatne przy treningu ramion)
  • deska do pompek (tutaj również najwięcej zastosowania znajdą mężczyźni)
  • stepper  (świetnie się sprawdza w treningach cardio) 
  • piłka do ćwiczeń (niezawodna także przy treningach rozciągających)
  • mata do jogi (przydatna dla każdego, praktycznie w każdym rodzaju ćwiczeń) 

 

Oczywiście nie musicie kupować od razu wszystkich produktów, które zostały tutaj wymienione. Warto wybrać te, które wydają się Wam najpotrzebniejsze i z których na pewno będziecie korzystać. Trenowanie w domu dodatkowo pozwala nam na rozwinięcie kreatywności, związanej z wyszukiwaniem i wymyślaniem coraz to nowszych i ciekawszych ćwiczeń. Siedzisz w domu, ale Twoja aktywność fizyczna pnie się w górę – i o to chodzi! Dbając o odpowiednią ilość ruchu, dbamy o nasze zdrowie i samopoczucie. Ustalaj sobie dni i godziny, w których chcesz trenować oraz dbaj o swoje odżywianie. Przy odpowiedniej aktywności potrzebna jest też odpowiednia dieta – ale o to na szczęście już my zadbamy.