24 maja 2021

Suplementy diety – wszystko co warto o nich wiedzieć

Suplementy diety – wszystko co warto o nich wiedzieć

Czym są suplementy diety i jak je stosować?

Na każdym rogu, w każdej audycji radiowej, reklamie w telewizji widzimy obietnice związane z różnymi suplementami diety – na piękne włosy, na ładną cerę, na odchudzanie, na zatrzymywanie wody w organizmie, na cellulit-  wymieniać można bez końca. Czy to wszystko jest nam potrzebne i czy faktycznie daje takie efekty, jakie są przedstawiane w ofertach? Żeby się tego dowiedzieć, musimy zacząć od podstaw. 

Suplementy diety, nie są lekami. Jest to tylko i wyłącznie środek spożywczy, po którym możemy się spodziewać efektu odżywczego, lub pomocniczego w diecie. Decydując się na np. tabletki z potasem, dostarczamy organizmowi jedynie potas. Natomiast dobrze zbilansowana dieta to źródło witamin, minerałów, błonnika, olejów roślinnych i tym podobnych. Są to składniki odżywcze, które są faktycznie w mniejszych dawkach, ale jednak zróżnicowane i co najważniejsze - są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zawsze. Nie tylko podczas stosowania konkretnej diety. Suplementy mają za zadanie uzupełniać niedobory różnych substancji, których brakuje w naszym organizmie, spożywamy je dla osiągnięcia odpowiedniego efektu odżywczego. 

Aspekty prawne suplementów diety są dość rozległe i wiele osób decydujących się na suplementację, nie ma pewności na ile może im to pomóc przy codziennym użytkowaniu. Na samym początku, warto ustalić z lekarzem, poprzez odpowiednie badania, czego nam w organizmie brakuje i czy wymagamy suplementacji, ponieważ niedobór pewnych witamin i składników, potrafi się bardzo odbić na naszym zdrowiu, ale nadmiar potrafi tak samo być okropny w skutkach. Suplementy nie mogą być stosowane w zwalczaniu chorób, ponieważ nie są poddawane pełnym badaniom klinicznym. Podlegają takim samym prawnym regulacjom jak żywność, ponieważ są traktowane jako produkt żywnościowy – kontrolę nad suplementami pełni Państwowa Inspekcja Sanitarna. Za bezpieczeństwo substancji tego rodzaju wprowadzanych do obrotu odpowiada ich producent, lub firma zajmująca się dystrybucją. Odpowiadają oni również, za odpowiednie oznakowanie opakowań suplementów. Reklama i prezentacja nie mogą sugerować, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie dostarcza wystarczających dla funkcjonowania organizmu ilości składników odżywczych, ponieważ suplementy są tylko formą wsparcia diety, nie są w stanie jej zastąpić czy zapewnić wszystko to, czego wymagamy tworząc nasze posiłki cateringowe. 

W jakim celu stosujemy suplementy i jak to robić z głową?

Stosowanie preparatów tego typu wiąże się dla nas z konkretnymi korzyściami, których oczekujemy. Poza witaminami i składnikami mineralnymi, w suplementach możemy znaleźć również probiotyki, aminokwasy, błonnik, biotynę czy kwasy tłuszczowe. Wspomagają diety osób, które nie dbają o odpowiednie zbilansowanie posiłków, dodają sił witalnych, poprawiają koncentrację i pamięć, poprawiają stan skóry i włosów. Sięgamy po nie, ponieważ chcemy coś w sobie poprawić, lub wspomóc swój organizm. Nie zmienia to faktu, że warto jest stosować kompleks witamin, natomiast sięgając po bardziej skonkretyzowane lub rozbudowane suplementy, powinniśmy się skontaktować z lekarzem oraz czytać składy na wszystkich pudełkach. 

Jakie są rodzaje suplementów i jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Wyróżniamy suplementy syntetyczne, otrzymywane poprzez syntezę chemiczną oraz naturalne, otrzymywane w naturalny sposób, które pochodzą i składają się z ziół, owoców, warzyw oraz minerałów. Oczywiście więcej korzyści przyniesie nam stosowanie tych z rodzaju naturalnie pozyskiwanych.  Suplementy naturalne są bezpieczne i skuteczne, potrafią jednak kosztować więcej od tych pierwszych. Są również takie, które będą się różnić składem, np. mineralne i witaminowe lub z aminokwasami czy enzymami. Musimy również pamiętać, że każdy rodzaj suplementów jest przeznaczony do czegoś innego. Poza najpopularniejszymi kompleksami witamin, magnezu połączonego z potasem, czy jednostkami witaminy D3 możemy zobaczyć na rynku również suplementy, które poprawiają koncentrację, wspomagają wzrok lub smak, wzmacniają włosy i paznokcie, dla sportowców, wspomagające proces odchudzania itp. Wybierając odpowiednią dla siebie suplementację, musimy zwracać uwagę na aktualne potrzeby naszego organizmu. Pamiętając o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby, musimy wiedzieć jak ważne jest personalne dobranie tych produktów. Jeśli nie dobierzemy ich właściwie, mogą nie tylko nie przynieść upragnionych efektów, ale również wyrządzić szkody, jeśli któraś z określonych substancji lub witamin, zacznie występować w organizmie w nadmiarze. Świetnym rozwiązaniem podczas dobierania suplementów, jest skontaktowanie się z dietetykiem, który mając dostęp do waszego jadłospisu, będzie mógł wyróżnić produkty, których Ci aktualnie brakuje. Dzięki temu będziesz mieć pełną wiedzę, na temat tego co uzupełnić, a czego nie musisz dodawać do swojej diety. O poradę możesz zawsze poprosić farmaceutę w aptece, którzy są chętni żeby pomóc i polecić dobre jakościowo suplementy. 

Jeśli szukamy bezpiecznych suplementów diety, powinniśmy je kupować ze sprawdzonych źródeł i od znanych producentów. Kupujmy te produkty w sprawdzonych sklepach, żeby nie dać się nabierać na wszystkie opisy które znajdziemy, nie mające często poparcia w rzeczywistości. W internecie często widnieje mnóstwo aukcji, na których znajdujemy dużo suplementów w „konkurencyjnych” cenach, które w wielu przypadkach okazują się być podróbkami i mieć wyjątkowo małą ilość składników odżywczych i witamin. Bezpieczna suplementacja, to również odpowiednie ilości stosowanego produktu, z którym nie należy przesadzać. 

 

Pamiętaj, że fundamentalne znaczenie ma dieta, którą stosujesz. Jest ona podstawą Twojego zdrowia i samopoczucia, a suplementację powinno się zacząć przyjmować, dopiero kiedy nie jesteś w stanie dostarczyć potrzebnych składników. Patrz na składy, kontaktuj się z osobami które mają doświadczenie i wiedzę na temat świadomej suplementacji, czytaj opinię i wystrzegaj się oszustów, którzy oferują ogromne efekty, za podejrzanie niską cenę. Odpowiednio indywidualnie dopasowana suplementacja, jest jak najbardziej okej, jednak nie warto ufać wszystkim reklamom i wierzyć w cuda, które powinny być efektem Twojej ciężkiej pracy, a nie wspomagaczy, które – jak sama nazwa wskazuje – tylko pomogą, a nie rozwiążą całego problemu.