14 czerwca 2021

Dieta less carb – na czym polega?

Dieta less carb – na czym polega?

To rodzaj niskowęglowodanowej diety, która jak sama nazwa wskazuje, polega na ograniczeniu węglowodanów w diecie. Organizm wtedy musi czerpać energię z nagromadzonego zapasu tłuszczów, przez co jest to dieta świetnie odchudzająca. Tkanka tłuszczowa jest zabezpieczeniem energetycznym organizmu, gdy normalnie energia jest pobierana z węglowodanów. Więc w momencie, gdy dostarczamy tych węglowodanów za mało, organizm szuka alternatywy dla pozyskiwanej energii i znajduje ją właśnie w tłuszczach. W efekcie szybciej pozbywamy się nadmiernej ilości tego, czego najbardziej chcemy się pozbyć. 

Inaczej możemy ją nazwać szybką dietą redukcyjną. Jej główne zasady obejmują zmianę ilości spożywanych makroskładników. Węglowodany stanowią od 10 do 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego, białka około 15-20%, a resztę zapewniają nam tłuszcze. Te liczby mogą się różnić w zależności od tego jaki rodzaj diety less carb chcemy wybrać. Każde zapotrzebowanie składników odżywczych jest obliczane indywidualnie, więc liczby, które podajemy są tylko i wyłącznie liczbami przybliżonymi. Wyróżniamy 3 modele diety low carb, które różnią się stosowaniem jak i efektami:

  • bardzo niskowęglowodanowa (ketogeniczna) – dostarcza do 50g węgli na dobę, więc cukry to około 10% dostarczanej energii
  • niskowęglowodanowa – węgle nie powinny przekraczać 130g w ciągu doby i w tym przypadku cukry dochodzą do 25% ilości energii
  • średniowęglowodanowa – cukry wahają się od 130 do 230g na dobę

Dieta less carb powinna być stosowana tylko kilka miesięcy, u osoby zdrowej nie jest to stałe rozwiązanie. Ten typ diety będzie dobrym rozwiązaniem dla osób trenujących, na redukcji jak również osób z chorobami takimi jak epilepsja, cukrzyca lub nadciśnienie. Dla osób z insulinoopornością, chorobami wątroby lub nerek nie jest wskazane korzystanie z tego typu diety. Pomimo jej świetnej skuteczności, na początku możemy odczuwać skutki zmniejszonych węglowodanów, co objawia się obniżonym poziomem energii i gorszym samopoczuciem. 

Jakie są zalety diety less carb? 

Przede wszystkim, naszym głównym celem jest zrzucenie wagi i poprawa sylwetki. Przez ograniczanie cukrów nasza tkanka tłuszczowa spala się szybciej, co prowadzi do zdecydowanie szybszych efektów niż na standardowej diecie redukcyjnej. Dodatkowo dieta niskowęglowodanowa zapewnia nam uczucie sytości, dzięki czemu również mniej podjadamy. Podczas jej stosowania możemy liczyć na unormowaną ilość glukozy we krwi, ponieważ nie dostarczamy do organizmu tyle cukrów co wcześniej.

Jakie są efekty diety niskowęglowodanowej?

     Korzyści, które płyną ze stosowania low carb zauważymy dopiero wtedy, kiedy będzie to dobrze zbilansowana i dopasowana dieta. Musi być ona dobrze rozplanowana i przede wszystkim skonsultowana z dietetykiem. Najważniejsze pozytywne skutki, jakie możemy zauważyć to:

  • poprawa wyglądu skóry, wynikająca z mniejszej ilości spożywanych cukrów
  • największe efekty przynosi osobom aktywnym fizycznie, ale nie intensywnie trenującym (takie osoby potrzebują zdecydowanie więcej węgli w diecie)
  • szybkie zrzucenie nadprogramowych kilogramów
  • zdecydowanie mniejsza tkanka tłuszczowa, z której jest pozyskiwana cała energia dla naszego organizmu
  • poprawa układu krążenia 
  • przy dłuższym stosowaniu podniesienie witalności 

Które produkty są dominujące w diecie low carb?

Poza ograniczeniem produktów węglowodanowych, warto mieć świadomość z jakich produktów składa się ten typ diety i co trzeba mieć w lodówce, jeśli chcemy tworzyć sobie sami posiłki. 

Zacznijmy od tego, których produktów powinno być u nas jak najmniej. Wśród niezbyt potrzebnych nam w tej diecie produktów, znajdują się ryże, makarony, kasze, pieczywo, słodycze oraz niektóre owoce i warzywa skrobiowe. Wydaje się, że usuwamy z jadłospisu podstawowe produkty i fakt – trochę tak jest. Jednak produkty, które mogą się u nas znaleźć na talerzu zdecydowanie dominują nad tymi, z którymi musimy się na jakiś czas pożegnać. Mięso, jaja, orzechy, ryby, warzywa nie skrobiowe, nasiona, grzyby i oleje to coś co z pewnością możemy stosować cały czas. Najważniejsze, aby dbać o jakość spożywanych produktów, ale to już wiemy od dawna. 

Stosowanie diety ketogenicznej, nisko lub średnio węglowodanowej może stanowić problem szczególnie dla osób poczatkujących. W takiej sytuacji doradzamy, żeby nic nie robić na własną rękę. Skontaktujcie się z naszym dietetykiem, który pomoże Wam w dobraniu diety i podpowie przez jaki czas ją stosować i oczywiście zdecyduje, czy ten rodzaj diety będzie dla Was odpowiedni. Dzięki cateringowi nie będziecie odczuwać monotonii związanej z przygotowywaniem posiłków i robieniem zakupów a będziecie mieć możliwość spożywania odpowiednio zbilansowanych dań, ubranych w odpowiednie produkty. 

Podsumowując – nie jest to dieta dla każdego, jednak przynosi fenomenalne skutki dla osób chcących schudnąć. Korzystając z niej musimy pamiętać, aby umiejętnie kończyć tą dietę i stopniowo przechodzić w bardziej zrównoważony i klasyczny tryb jedzenia z naciskiem na wystarczającą ilość makroskładników. Jest to ważny zabieg, aby uniknąć efektu jojo, którego każdy z nas po diecie się obawia. W tej diecie musimy się trzymać wszystkich zasad żywieniowych, żeby uzyskać zamierzony efekt. Ważny jest kontakt z dietetykiem i obserwowanie swojego ciała jak reaguje na tak szybki proces spalania tłuszczu. 

 


W naszym menu codziennie znajdziecie posiłki, które są oznaczone znakiem „less carb”, w których jakość i smak jest na pierwszym miejscu. Oszczędzacie sobie zakupów i przygotowań a przez to wygodnie chudniecie! 

W sprawie doboru odpowiedniej kaloryczności, skontaktuj się z naszym dietetykiem.