06 lipca 2021

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść?

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść?

Zawsze się zastanawiamy, jaka ilość posiłków w ciągu dnia jest tą odpowiednią. Myślimy czy jeść 5 posiłków, a może 3, albo po prostu powinniśmy jeść co 3 godziny i ilość spożywanych posiłków nie jest ważna? Ciężko jest dojść do jednego, najlepszego dla nas rozwiązania kiedy z każdej strony słyszymy inne opinie i porady dotyczące ilości spożywanych posiłków. Najważniejsze, to przyjąć jedną, bardzo konkretną zasadę – to, ile powinniśmy dziennie jeść posiłków zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli ktoś z nas jest przyzwyczajony, że jego dzień składa się tylko ze śniadania, obiadu i kolacji, nie będzie miał chęci ani siły na mniejsze porcje, ale częściej. Natomiast jeśli ktoś trzyma się zasady 5 posiłków, to 3 posiłki niezależnie jak by były syte, to byłoby to dla nas za mało. Podstawą jest dostarczanie sobie odpowiedniej ilości kalorii oraz mikro i makro elementów i oczywiście witamin. 

Zazwyczaj słyszymy o złotej zasadzie zbilansowanej diety, czyli 5 posiłków dziennie spożywanych co 3-4 godziny.

5 posiłków zakłada spożycie śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. To znaczy, że wyróżniamy 3 główne posiłki i 2 przekąski, które powinny się znaleźć w naszym menu, spożywane w regularnych odstępach czasowych. Jest to ciekawe rozwiązanie dla dorosłych, ale też najlepsze dla młodzieży w okresie dojrzewania, kiedy organizm nieustannie potrzebuje energii z jedzenia, bo dzieci potrafią być w ciągłym ruchu, więc zróżnicowana dieta, dostarczająca wszelkich potrzebnych składników powinna być absolutną podstawą, kiedy nasze pociechy się rozwijają. Taka podstawa również się sprawdza u dorosłych. Jednak osoby dorosły, zwyczajni są prowadzić bardzo zróżnicowane życie, które ma ogromny wpływ na to, co i jak jemy. Nie wszyscy z nas mają czas oraz głowę do pilnowania tego, aby na pewno zjeść te 5 posiłków i żeby tylko nie zapomnieć o odpowiednim odstępie czasowym! Naturalnie, są osoby, które są do tego na tyle przyzwyczajone, że wręcz wbiło się to w ich rytm dnia i organizm sam zaczyna przypominać, kiedy potrzebuje kolejnej porcji jedzenia. Tylko, że zanim sam organizm się przestawi na tryb  5 regularnych posiłków, to i tak najpierw my musimy taki tryb jedzenia wnieść w swoją codzienność. Jednym to będzie odpowiadać, innym nie. Kto zdecydowanie powinien się decydować na jedzenie większej ilości posiłków w odpowiednich odstępach czasowych? Poza dziećmi i młodzieżą w okresie dojrzewania, znajdzie się kilka typów osób, którym zdecydowanie bardziej można polecić dietę, składającą się z 5 posiłków. Na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdują się sportowcy oraz osoby bardzo aktywne. Kiedy jesteśmy w ciągłym ruchu, nasz organizm zdecydowanie szybciej spala to co przyjął i za chwilę będzie potrzebował kolejnego zastrzyku odżywczego, nawet jeśli ma on wynikać z niewielkiej porcji jedzenia (czyli przekąski). Również osobom odchudzającym się będzie dużo łatwiej dojść do swojego celu jedząc posiłki częściej i bardziej regularnie, bo będą sobie na bieżąco dostarczać mniejszą kaloryczność. W ten sposób mogą „oszukać” organizm dostarczając mu jedzenie co 3-4 godziny, w mniejszych ilościach. Osoby z zaburzeniami odżywiania tak samo powinny stosować zasadę 5 posiłków, aby zacząć przyzwyczajać się do tego, że przyjmują jakąś formę jedzenia, nawet jeśli to będzie niewielka porcja, to przy utrzymaniu wystarczającej dziennej ilości posiłków, będzie im dużo łatwiej wrócić do normy. 

Jakie są zalety jedzenia 5 posiłków dziennie? 

Nie grozi nam uczucie przejedzenia – bo jemy całkowicie regularnie i kaloryczność na dany dzień mamy odpowiednio umiarkowaną w konkretnej ilości porcji, czyli nie chodzimy głodni, co równa się z tym, że nie mamy jak się przejeść. 

Nie odczuwamy silnego uczucia głodu – jedząc co +/- 3 godziny, nie odczuwamy ssącego głodu, ponieważ nie mamy kiedy do niego dopuścić. 

Jemy ciekawsze i bardziej urozmaicone posiłki – skoro jemy więcej posiłków, to pojawia nam się również więcej możliwości na przygotowanie różnych ciekawych dań i przekąsek.

Łatwiejsze trawienie – im częściej jemy mniejsze porcje, tym łatwiej naszemu organizmowi to strawić i problemy trawienne idą w odstawkę. 

Nie tyjemy – organizm dostaje regularnie jedzenie, więc nie magazynuje wartości odżywczych z jedzenia na „gorszy czas”, przez co niczego nie odkładamy więc nasza tkanka tłuszczowa pozostaje w całkowitej normie. 

A co z jedzeniem 3 posiłków dziennie?

Tu tak naprawdę istnieją podobne zasady, jak wtedy kiedy jemy 5 posiłków. To wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Kiedyś w wielu domach 3 posiłki plus ewentualnie jakaś przekąska. Wstawaliśmy rano, jedliśmy śniadanie, szliśmy do szkoły, czy już nawet pracy, może w ciągu dnia coś przekąsiliśmy, a może nie. Wróciliśmy, na stole czekał ciepły obiad, przychodził wieczór i razem z nim kolacja. I to też było okej, jedzenie 3 posiłków również może nam dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych. Jeśli ktoś nie lubi jeść często, lub woli jeść bardziej obfite porcje, to wcale nie musi się decydować na zjadanie 5 posiłków lub więcej w krótszych odstępach czasowych niż dotychczas. U kogo w szczególności się sprawdzą 3 posiłki dziennie? U osób mających pracę siedząca, lub po prostu większość ich dnia polega na siedzącym trybie życia. Im mniejsza nasza aktywność, tym rzadziej chce nam się jeść i tym mniej tego jedzenia potrzebujemy. Również przy aktualnej pracy zdalnej oraz nauce zdalnej, 3 posiłki mogą się doskonale sprawdzić, ponieważ zarówno nasza aktywność jak i sprawność fizyczna uległy pewnemu spadkowi. 

Jakie są zalety jedzenia 3 posiłków dziennie?

Łatwiej utrzymać kaloryczność – w końcu nie trzeba kombinować i dzielić wszystkiego na 5, dzieląc daną ilość kalorii na 3, dużo łatwiej to umieścić w posiłkach i tego nie przekraczać!

Przestajemy być ociężali – organizm ma kiedy strawić dostarczony posiłek, a bilans kaloryczny i odżywczy łatwiej rozłożyć w mniejszej ilości posiłków, przez co wiemy jak i co zjadamy, a uczucie ciężkości idzie precz.

Organizm ma kiedy odpocząć – duża część organizmów ludzkich po prostu potrzebuje odpoczynku między posiłkami dłuższego niż 2 czy 3 godziny, organizm ma czas na strawienie, regenerację i pozyskanie energii z innych źródeł. 

Więcej czasu dla siebie – może wydaje się nam to banalne, ale ze względu na mniejszą ilość posiłków, a większą ilość jedzenia, gotujemy mniej i zyskujemy dla siebie nawet tą godzinkę więcej dodatkowego czasu. 

To co wybierzecie i jak będzie wyglądał Wasz dzień pod względem jedzenia, jest Waszą indywidualną kwestią. Musicie spokojnie wyczuć, czego potrzebujecie i w jakiej wersji czujecie się lepiej – jedząc częściej i mniej lub jedząc rzadziej, ale większe porcje. Nie bójcie się próbować, Wasz organizm na pewno pokaże Wam, jaka wersja codzienności bardziej mu odpowiada.