Coraz więcej Polaków decyduje się na rezygnację z mięsa. Jak więc z niego zrezygnować i co stosować jeśli chcemy dostarczać sobie odpowiedniej ilości białka i odpuszczamy te pochodzenia zwierzęcego? Niektórzy z nas wolą zrezygnować tylko z mięsa, inni również ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.
Białko roślinne trawi się gorzej od tego zwierzęcego, jednak pomimo różnych opinii zawiera aminokwasy egzogenne, których ilość jest zależna od produktu, w którym się znajdują. Aby białko roślinne stało się bardziej wartościowe dla naszego organizmu, powinniśmy nauczyć się łączyć kilka różnych źródeł białka ze sobą, taki proces pozwoli nam uzyskać białko pełnowartościowe. Większa otwartość na kuchnię roślinną może wspomóc nasz organizm oraz pokazać nowe możliwości tworzenia dań, nawet jeśli nie macie zamiaru z mięsa zrezygnować. Dzisiaj skupimy się na tym, jak zamieniać mięso na inne produkty i przede wszystkim, jakie to mają być składniki.
Bycie wege w dzisiejszych czasach jest całkiem proste. Dużo łatwiej niż chociażby 10 lat temu. Chodząc po sklepach cała masa produktów nosi nazwę „vege”, powstają restauracje stworzone typowo pod osoby nie jedzące mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, w 99% restauracji jesteśmy w stanie zamówić danie, które będzie przystosowane dla wegan i wegetarian. W największych sieciówkach i fast foodach możemy znaleźć coraz więcej opcji pizz, burgerów, nawet hot dogów na stacjach, w których mięsa nie znajdziemy. Powstaje mnóstwo książek, blogów, osób na portalach społecznościowych, które propagują zdrowy styl życia bez mięsa, oferują mnóstwo pomysłów i przepisów na zamienianie mięsa w całkiem popularnych daniach.
Przygotowaliśmy dla Was listę kilku produktów roślinnych, które spokojnie mogą nam pomóc zastąpić mięso w diecie.
Nasiona chia
Mają dużą zawartość białka, jednak naraz nie możemy ich zjeść zbyt dużo. Te nasiona świetnie się sprawdzą w sałatkach, deserach i koktajlach. Jednak to będzie tylko dodatkowa ilość białka, którą trzeba włączyć w codzienny bilans.
Tofu
Głównym składnikiem tofu są ziarna soi. Sprawdzi się jako zamiennik mięsa drobiowego, super się sprawuje w kuchni orientalnej, możemy z niego przyrządzać tradycyjne kotlety czy nuggetsy, więc jest bardzo dobrym i smacznym uzupełnieniem dania. Daje nam wiele możliwości przyrządzenia, a dodatkowo ma niewiele węglowodanów.
Grzyby
Pomagają wydobyć z potrawy mięsny smak i mogą być składnikiem wielu popularnych dań, jeśli nie rezygnujemy całkowicie z produktów zwierzęcych będzie bardzo ciekawym dodatkiem do jajecznicy, zupy grzybowe także są pyszne. Grzyby wszelakiego rodzaju można dodać do risotto, makaronu, zapiekanek. Mają także mięsistą struktura, która w pewien sposób przypomina nam mięso.
Orzechy
Mimo wysokiej kaloryczności, orzechy są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów oraz białka. Ze względu zarówno na swoją kaloryczność jak i zawartość makroskładników, mogą one służyć jako dodatek do dań i do uzupełnienia dziennego zapotrzebowania białka.
Komosa ryżowa
Zawiera dużo aminokwasów egzogennych, ma dużą zawartość białka w 100g i jest bardzo ważnym i pożądanym dodatkiem w diecie bezmięsnej. Wystarczy do tego dodać odpowiednią ilość warzyw i nasion, a pełnowartościowy posiłek mamy z głowy!
Soczewica
W tym zestawieniu zdecydowanie nie mogło zabraknąć soczewicy. Jest sycąca, potrafi zamienić mięso mielone, fajnie się sprawdza jako zamiennik mięsa w kuchni meksykańskiej. Zawiera dużo białka, a także słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości.
Ciecierzyca
Jest skarbnicą białka i dodatkowo sprzyja odchudzaniu. Kochamy tworzony z niej hummus i falafel, który może być pysznym uzupełnieniem białka w codziennej diecie. Stanowi dużą wartość odżywczą, ponieważ ma w sobie odpowiednią zawartość tych koniecznych w diecie aminokwasów.
Nasiona roślin strączkowych
Są uznawane za jedne z najbardziej cennych źródeł białka w wegańskiej diecie. Niemniej jednak, musimy je używać w diecie zróżnicowanej, ponieważ nie staną się one nagle całkowitą podstawą naszej diety, a jak bardzo duża część roślinnych zamienników – jedynie cennym dodatkiem. Nasiona są także bogatym źródłem błonnika, który przy ograniczaniu mięsa powinien być kolejną z podstaw tej diety.
Kalafior
Pomijając fakt, że wszystkie warzywa w diecie wegańskiej/wegetariańskiej są podstawą i istotnym źródłem witamin i minerałów, kalafior może królować w każdym daniu. Może służyć jako smażona/pieczona przekąska, a można tworzyć z niego różnorakie kotlety, które będą wartościowe i pożywne.
Kakao
Ma w sobie dużo białka i może uzupełniać wraz z mlekiem/mlekiem roślinnym pewną część naszego zapotrzebowania. Kakao może być wykorzystane w różnorakich deserach lub ciastach, więc to słodki i uwielbiany przez większość świata składnik, który przyniesie nam białko, a w połączeniu z innymi, uzupełniającymi elementami, może stanowić wartościowy deser.
Odżywka białkowa
Najlepiej oczywiście w wersji wegańskiej, nie jest to produkt, który wszyscy chcemy włączyć do diety. Jednak przy treningach, stanowi dobre uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na białko, możemy ją także dodawać do ciast. Dodatkowo jest źródłem protein i przez w większości płynną konsystencję, dobrze się wchłania.
Jak już wyżej zostało wspomniane, w sklepach znajdziemy coraz więcej produktów, które mają być zamiennikiem mięsa w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie będziemy tu wspominać o restauracjach i ich ofertach, ponieważ jest tego naprawdę sporo i w każdym mieście znajdziemy restauracje typowo wegańskie, jak i całe mnóstwo tych, które mają w swojej ofercie dania bezmięsne, z roślinnymi zamiennikami. Chodząc po supermarketach, na półkach znajdziemy wegańskie szynki, wędliny, parówki, kiełbaski a nawet i gotowe dania do przyrządzenia. Każdy większy market ma w swojej ofercie coś, co w 100% podpasuje osobom vege, również sery i produkty mleczne możemy zastąpić gotowymi produktami roślinnymi, których na polskim rynku pojawia się z miesiąca na miesiąc coraz więcej.
Dużo łatwiej jest móc sobie skomponować dietę, która nie będzie zawierała mięsa, jeśli dookoła widzimy naprawdę dużo produktów i miejsc, które całkowicie są w stanie nas wesprzeć w trzymaniu odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety, która pomimo braku mięsa będzie dla nas całkowicie zdrowa. Jeśli sami nie jesteście w stanie, lub nie chcecie po prostu komponować sami swojej diety, zajrzyjcie na naszą stronę i wybierzcie dietę, w której nie znajdziecie mięsa. Dietę dobrą jakościowo, smaczną i zbilansowaną tak, żeby niczego w codziennym menu nam nie zabrakło.